Pomysł na wpis na bloga – 3 sprawdzone wzory

Nie wystarczy dobry pomysł na wpis na bloga. Dobrze byłoby go zaserwować w przystępnej dla czytelnika formie. Może się to przełożyć na poczytność i to, że ludzie będą ciągnąć do owego wpisu jak ja na roślinną promkę do Biedry. Przedstawiam 3 sprawdzone wzory na wpisy blogowe – napełnij jeden z nich swoją super treścią!

Publiczność będzie wdzięczna za klarowne odpowiedzenie na zagadnienie!

1. Wpis na bloga – Przewodnik dla początkujących

To moja pierwsza strona na WordPress(wiem, widać 😛 ) z którą od A do Z mierzę się sama. Jako redaktor treści w CMSach wszelakich pływam swobodnie. Niestety, gdy przychodzi do zaprojektowania strony, bawienia się blokami czy podpięcia SSL dostaję wielkich, pięknych oczu(normalnie nie są tak okrągłe). Wyznając zasadę, że jak znajdę tutorial w necie, to się nauczę, zanurkowałam w wyniki wyszukiwania. Czego szukałam? Ano, wpisów typu WordPress dla początkujących i WordPress krok po kroku.

Chcesz odpowiedzieć na pytania początkujących użytkowników? Zbuduj wpis w tej formie.

 1. O tym, że to przewodnik krok po kroku, lub wpis dla początkujących poinformuj już w tytule i w leadzie
 2. Zachęć i wytłumacz co zyskają! Jak ktoś jest na początku tak skonfundowany jak ja, z WordPressem zachęta doda otuchy i odważy do dalszego zagłębiania się w tekst. Lubię też wiedzieć po co przez coś brnę 😉
 3. Używaj prostego języka -pamiętaj, że naprawdę masz do czynienia z początkującymi. Zawiłe tematy, czy mocno branżowe terminologie zostaw na pogaduchy z kumplami z branży. Na łamie wpisu wcielasz się właśnie w postać mentora.
 4. Zależnie od tego czego dotyczy wpis wspieraj się grafikami. Mnie naprawdę bardzo pomagały screeny ze strzałkami, gdzie przejść w kolejnym kroku.
 5. Podsumuj. Bądź optymistą “Jak widzisz proces zakładania wcale nie jest taki straszny” 😉 Możesz też podać linki do wpisów na bliźniacze, lub powiązane tematy. Jak kogoś naprawdę wciągnął Twój przewodnik, to przejdzie dalej.

2. Wpis blogowy – Lista

Mój ulubiony typ wpisu blogowego. Lista! Ledwo odpalisz przeglądarkę, a zostaniesz wręcz napadnięty przez stada treści rozmaitych. Wpis typu lista jest obietnicą na otrzymanie potrzebnych informacji w pigułce. Nawet dzięki prześlizgnięciu się po niej wzrokiem. Mogą być to wpisy typu:

 • 15 narzędzi dla copywriterów
 • 5 sprawdzonych technik wzmagających kreatywność
 • 20 polskich blogów SEO, które warto śledzić aby być na czasie
 • 10 sposobów na większą liczbę followersów na insta

Masz już chwytliwy tytuł, ale nie zapomnij o leadzie! Bez tego listę można o kant liter czterech rozbić. To w nim uwiarygodnisz dlaczego akurat te sposoby/produkty wylądowały na Twojej liście. Pamiętaj, że na wiarygodność dobrze robią konkretne dane np. “Dzięki tym sposobom zwiększyliśmy liczbę followersów o 58 % w ciągu roku!”. Serwuj swoim odbiorcom konkret, nie wypełniacz.

Jeżeli na temat każdego lub części z punktów na liście masz osobny wpis na blogu tym lepiej! Podlinkuj – zainteresowana osoba przejdzie do interesującego ją podpunktu, nie musząc się mierzyć z potężnym wpisem, a Ty masz linkowanie wewnętrzne. Też ważne 🙂

3. Wpis na bloga – Definicja

Śmieję się, że to wpisy wikipedystyczne 😀 Dobrze napisane, mają znakomity potencjał aby ściągnąć ruch, bo jeżeli nigdy nie wpisałeś w Google frazy typu np. “Landing page co to “lub “Co to jest SERP” to chyba jesteś omnibusem. A teraz krok po kroku jak zabrać się za taki wpis.

 1. Zacznij tytuł wpis od Co to/ Czym jest i dodaj kontekst. Np. “Co to jest copywriting? Wszystko co potrzebujesz wiedzieć”
 2. Zacznij od definicji – wszak obiecałeś to w tytule.
 3. Twórz wpis odpowiadając na pytania – tutaj bardzo często posiłkuję się podpowiedziami Wujka Google. Przechodzę w tryb incognito, wpisuję frazę i zerkam co mi jeszcze podpowiada w temacie lub odpalam narzędzie online Answer The Public. Każde z takich zapytań umieszczam we wpisie jako nagłówek.
 4. Nie zapomnij o podsumowaniu. Możesz w nim umieścić linki do tematów powiązanych, którymi być może odbiorca będzie zainteresowany w następnym kroku.

Korzystacie z Tych sposobów płodząc wpisy?