Narzędzia do pisania SEO

Co pomoże napisać copywriterowi dobry tekst pod SEO? Oczywiście głowa pełna inspiracji i zrozumienie tego po co się pisze i do kogo, będą niezbędne, ale to nie wszystko. Warto też skorzystać z narzędzi które pomogą Wam zaczarować słowem nie tylko ludzi, ale i ująć algorytmy frazami.

Narzędzia SEO Copywritera

Owszem, czasami jest tak, że dostajesz listę życzeń łącznie z frazami które winny pojawić się w tekście. Wtedy nic, tylko zakasać rękawy, zrobić research aby pierdół nie pisać(chyba, że pływasz w danej tematyce jak nowofunland w jeziorze, to wszystko masz w głowie), i klawiaturę można odpalać. Co innego, gdy wytypowanie odpowiednich fraz klient zostawia po Twojej stronie. Narzędzi do wytypowania fraz jest trochę, ja jednak najczęściej korzystam z :

  • Surfer SEO – sympatyczne, wszechstronne i w pięknych kolorach 😉 Narzędzie to wykazuje najlepsze strony na daną frazę i wyciąga z nich to, co mają najlepszego. Co więcej wyposażone jest w edytor treści dla copywritera! Wystarczy tylko odpowiednio skonfigurować, czyli zaznaczyć strony na bazie których Surfer ma wyekstrahować użyteczne frazy. Następnie z wygenerowanych fraz usuwamy te które nas nie interesują, bo mogą się zdarzyć, korygujemy ilość znaków jeżeli zachodzi potrzeba. Edytor wyświetli ile nagłówków trzeba zrobić, w bocznym panelu widnieją frazy których należy użyć i w jakiej ilości. Tekst jest na bieżąco zliczany i analizowany, więc nie trzeba się bawić w ctrl + F i liczenie na piechotę. Na bocznym panelu widać co już w tekście widnieje(i ile razy), a a jaką frazę warto dodać(lub usunąć, bo przedobrzyłeś)
  • Senuto – ogrom danych aktualizowanych na bieżąco. Tu sprawdzisz stronę konkurencji, jej pozycję oraz frazy które świadczą o jej sile. Bogata baza słów kluczowych pozwoli wyłuskać cenne frazy i sprawdzić jaki mają potencjał. Być może słyszałeś już, że przyjaciół należy trzymać blisko, a wrogów jeszcze bliżej? Ta sama zasada obowiązuje w SEO – monitoruj konkurencję(Twoją lub klienta) i sprawdzaj co u nich działa, a następnie wdróż u siebie, tylko lepiej.
  • Ubersuggest – powyższe opcje są płatne. Jeżeli interesuje Was coś darmowego to Ubersugest się poleca.
  • Podpowiedzi wujka Google – wujaszek Google też swoje wie, a niektórzy zdają się o tym zapominać. Przejdź w tryb incognito i sprawdź co ma on do podpowiedzenia na interesującą Cię frazę. Możesz uzyskać dodatkowe frazy do ujęcia w tekście, pomysły na nagłówek, lub temat którym warto się zająć pisząc tekst SEO.

Inne narzędzia pomocne SEO copy

Z wymienionych powyżej korzystam najczęściej. Co jeszcze warto mieć na uwadze?

  • Google Search Console – jeżeli masz dostęp do GSC strony do której opracowujesz teksty
  • Google Keywords Planner
  • Answer the Public – podpowie na jakie pytania może odpowiadać tekst, a jest to pomocne w budowaniu treści
  • Key word density analizer z SEObook

A Ty czego używasz? Co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku?

1 myśl na “Narzędzia do pisania SEO”

  1. Pingback: Jak pisać teksty SEO? Moich 5 etapów tworzenia tekstu – Dobry copywriting

Komentarze zostały wyłączone.