Jak pisać teksty SEO? Moich 5 etapów tworzenia tekstu

Zastanawiasz się jak pisać teksty SEO aby spełniły swą powinność, a jednocześnie były lekkostrawne również dla człowieka? SEO copywriting to takie słowne scrabble, gdzie operujesz całą frazą kluczową i jej pokrewnymi. Dziś zdradzę jak w moim przypadku wygląda proces SEO-twórczy.

1. Research

Risercz to moje drugie imię. No dobra, drugie mam inne, to jest trzecie. Nawet jeżeli dobrze czujesz się w danej tematyce, to sprawdź czy oby na pewno jesteś na bieżąco. Może coś się zmieniło, a może wyskoczyły nowe wątki którymi warto byłoby się zająć? Zawsze też można podłapać inspirację, jakiś powiew świeżości. Jeżeli konkurencja na daną frazę jest wysoko sprawdź jak to zrobili – chodzi o konstrukcję tekstu, topical authority? Nie, nie małpuj. Potraktuj to jako podpowiedź.

2. Przygotuj frazy kluczowe i pogrupuj je

…chyba, że w zleceniu otrzymałeś już podane na tacy tak, że brak tylko drinka z palemką, to pomiń ten punkt. Za pomocą czego ja wyszukuję frazy dookoła których warto się zakręcić pisałam we wpisie Narzędzia do pisania SEO

Grupowanie fraz pozwala mi wybrać te najważniejsze i poboczne, skraca mi to czas poświęcony później na optymalizację.

3. Pisz pod SEO ale dla ludzi

Z tego co zaobserwowałam po ludziskach z branży, co człowiek to technika. Jedni od razu piszą pod SEO, inni produkują tekst bazowy a dopiero później go optymalizują.

Jam jest z frakcji nr 2. Za punkt honoru postawiłam sobie, że piszę dla ludzi, ale pod wyszukiwarkę. Co to oznacza? Przede wszystkim biorę uwagę KTO ma być odbiorcą tekstu, czego oczekuje i co ów tekst ma na celu. Skupiam się aby wyprodukować pisemny content którego nie powstydziłabym się firmować moim(jakże chwytliwym 😛 ) nazwiskiem. Do optymalizacji przystępuję dopiero gdy artykułowi stanie się zadość, inaczej straciłabym flow.

Owszem, czasami odnoszę wrażenie, że frazy SEO trochę psują mój mistrzowski tekst, ale nie po to go płodziłam by cieszył tylko moje oko. Niech działa i pracuje, ku chwale algorytmów.

4. Słowa kluczowe w tekście – gdzie i ile

I to jest moment w którym pada ulubiona odpowiedź wielu – To zależy! 😉 Niemniej jest kilka zasad których się trzymam, bo są bezpieczne, sprawdzone i przynoszą efekty.

  • fraza kluczowa ląduje w title i H1
  • umieszczam ją też w leadzie, najlepiej w pierwszym zdaniu
  • najczęściej piszę teksty na 3-3,5 tys znaków – tekst dzielę na paragrafy i staram się aby fraza na dane 1000 zzs przypadła jakieś 2 razy. Niekoniecznie w formie podstawowej – liczba mnoga, odmiana przez przypadki też jest ok
  • w grupowaniu słów kluczowych biorę pod uwagę również synonimy i ubogacam nimi tekst

5. Sprawdzam

Jeżeli mam możliwość, lubię dać sobie trochę czasu na przetrawienie tekstu. Dzięki temu, gdy do niego wrócę mogę spojrzeć nań świeżym okiem. Łatwiej wtedy ocenić, czy nie ma jakiejś literówki której nie wyłapała korekta, czy optymalizacja wyszła naturalnie i nie zakłóciła tekstu. Czasami usuwam niektóre zdania, bo wydają mi się zbędne. Bywa, że zdania złożone dzielę na kilka krótszych w hołdzie czytelnikowi – to naprawdę nadaje dynamizmu.

A jak u was wygląda proces pisania tekstu SEO?